logo skupina

Historie zlínského šermu

Podle starých ročenek SK Baťa se sportovní šerm v našem městě provozoval již v roce 1927, pak asi po tříleté přestávce byl opět obnoven v roce 1930, avšak v roce 1931 vinou nedostatku cvičitelů zanikl.
Víme, že v době existence šermířského klubu dojížděl do Zlína jako učitel šermu legendární postava čsl. šermu št. kpt. Robert Tvarůžek, lektor šermu na Vysokém učení technickém v Brně.
Sebelepší cvičitel nepomůže udržet šermířský oddíl nebo klub, není-li k dispozici skupina obětavých nadšenců, organizátorů, kteří jsou pro věc zapáleni.
V roce 1944 se skupina takových nadšenců rozhodla znovu založit šermířský oddíl. Po propagační šermířské akademii, pořádané dne 21. ledna 1944 v sále hotelu Viktoria, nyní Moskva, kde předvedli ukázky šermu členové šermířského odboru SK SLAVIA Praha, byla svolána ustavující schůze zlínských zájemců o sportovní šerm na den 28. ledna 1944 do hotelu Viktoria. Na schůzi byly zaregistrovány přihlášky, načrtnut hrubý program, sjednána doba výcviku a jmenován přípravný výbor. Ustavený celek s účelem pěstování šermu je pojmenován "Šermířský odbor sportovního klubu Baťa ve Zlíně".
Jeho přípravný výbor měl toto složení:
Předseda: Stanislav Křeček
Členové výboru: Ing. Alois Židlický, Ing. Benjamin Macek, Zdeněk Hartig, Ing. Karel Bureš, Ing. Karel Nežerka. Z přítomných výkoných šermířů byl sestaven cvičitelský sbor v čele s Ing. Židlickým, který byl velmi dobrým závodním šermířem (dříve členem Sokola Pražského).
Pravidelné cvičení bylo zahájeno dnem 3. února 1944 v tělocvičně Pokusné hlavní školy ve Zlíně 2x týdně. Vzhledem k stále rostoucímu počtu členů bylo cvičení přeloženo do tělocvičny hlavní školy na Dílech a cvičení bylo každé pondělí a pátek od 19:00 do 21:00 hod. Počet cvičenců v té době vzrostl na 80 členů.
Během února bylo oznámeno založení šermířského odboru ve Zlíně Českému šermířskému svazu a byla provedena registrace členů.

Předsedové:

Ing. Židlický O. Dostálek mjr. Hruška